UX przy tworzeniu strony internetowej – dlaczego jest ważny?


2018-05-25
Kiedyś stworzenie i prowadzenie strony internetowej wydawało się proste. Rządzi nami jednak tendencja, według której współczesny konsument staje się coraz bardziej wymagający, a rynek nieustannie stara się sprostać jego wygórowanym oczekiwaniom. Dotyczy to także tworzenia stron internetowych.

Co to jest UX?

UX to skrót pochodzący od angielskiego terminu user experience. W wolnym tłumaczeniu oznacza on doświadczenie użytkownika, czyli jego wszystkie odczucia dotyczące korzystania z danego produktu. Zadaniem osób zajmujących się badaniem user experience jest przekazanie twórcom produktu zarówno wrażeń pozytywnych, jak i negatywnych ze strony badanych użytkowników. User experience wykorzystuje się w celu wykluczenia negatywnych odczuć w stosunku do produktu.

Przeczytaj również:

Dzięki wykorzystaniu user experience projektanci produktów zbliżają się do ideału produktu, który tworzą. Biorąc pod uwagę uwagi potencjalnych użytkowników sprawiają, że ich produkty są intuicyjne w obsłudze, ergonomiczne, użyteczne i dające swoim użytkownikom jak najwięcej pozytywnych emocji, a jeśli przy tym wyróżniają się tymi cechami na tle konkurencji – tym lepiej!

Zdarza się, że pojęcie user experience (UE) mylone jest z terminem user interface (UI) – to drugie pojęcie oznacza tę część produktu (aplikacji, programu itd.), która odpowiada za komunikację z użytkownikiem.

UX a tworzenie strony internetowej

User experience wykorzystuje się w bardzo wielu sytuacjach. Twórcy oprogramowani i urządzeń elektronicznych nie wyobrażają sobie już bez niego swojej pracy – bez wzięcia pod uwagę UX nie byłaby ona efektywna, a przecież w każdej pracy chodzi o efekt końcowy. Dla przykładu: inżynierowie pracujący nad nowymi gadżetami elektrycznymi wykorzystują wrażenia użytkowników mających do czynienia z wcześniejszymi odsłonami danego modelu. Biorąc pod uwagę to, co użytkownicy najbardziej cenili w starszej wersji urządzenia i to, co najmniej im się podobało, tworzą model, którego dobre cechy zostały zachowane, a słabsze strony – ulepszone.

Dokładnie ta sama zasada działania dotyczy tworzenia stron internetowych. Mając na uwadze to, czego przeciętnemu użytkownikowi brakuje pod konkretnym adresem www oraz korzystając z tego, co ułatwia mu korzystanie ze strony i sprawia, że chce tam wracać, twórcy stron internetowych stale je ulepszają – ostatecznie chodzi przecież o to, żeby klient był zadowolony.

Łatwe do zrozumienia, trudne do wprowadzenia

O ile pojęcie user experience może wydawać się intuicyjne (zwłaszcza po powyższej lekturze), to w praktyce nie jest tak łatwo je wykorzystać. Opinie kilku znajomych nie wystarczą, żeby móc obiektywnie stwierdzić, jak ogół użytkowników będzie odbierał stronę internetową. Właśnie dlatego dobrze jest sięgnąć po radę specjalistów, a tych można znaleźć w smartbees.pl. W wyniku połączenia ich wiedzy i doświadczenia użytkowników powstają strony niezwykle pozytywnie odbierane przez zainteresowanych.



Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl