Startuje Szkoła Kodowania. Bezpłatne kursy programowania i wiele szans na rozwój.
Umiejętności cyfrowe są niezbędne w życiu społecznym i zawodowym. Warto je rozwijać, pamiętając także o współpracy, komunikacji czy kreatywności. Fundacja Orange wspiera w rozwoju tych kompetencji szczególnie te osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji lub są zagrożone wykluczeniem.
Nie każdy ma możliwość rozwoju nowoczesnych umiejętności. Są grupy i regiony zagrożone wykluczeniem społeczno-cyfrowym, osoby znajdujące się w trudniejszej sytuacji życiowej. Ponadto, co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się oraz nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Wiele z nich doświadcza różnych barier m.in. finansowych, zdrowotnych oraz tych związanych z kulturą. Są to też kobiety – np. ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin.
Tymczasem umiejętności takie jak projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT są cenione przez pracodawców, a wiele zawodów wymaga umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę[1]. Na rynku jest też zapotrzebowanie na programistów.
Wsparcie w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu, daje program społeczny Orange Digital Center (ODC). To międzynarodowa inicjatywa, którą w Polsce koordynuje Fundacja Orange. Jednym z elementów ODC jest Szkoła Kodowania - bezpłatny, profesjonalny kurs dla osób w trudniejszej sytuacji, a poszukujących możliwości zmiany i rozwoju.
Zgłoś się do Szkoły Kodowania
Szkoła Kodowania Orange Digital Center łączy naukę programowania od podstaw z kompetencjami społecznymi. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczny zestaw różnorodnych kompetencji przyszłości. Projekt jest skierowany do osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Fundacja zaprasza do udziału każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym, żeby przekwalifikować się i rozwijać w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy informatycznej.
Szczególnie serdecznie do aplikowania zachęcamy kobiety. Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża IT nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania.
Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość. Uczestniczki i uczestnicy dzięki pracy w grupach i zaplanowanych przez Fundację wspólnych spotkaniach, będą mogli dzielić się doświadczeniem, postępami w nauce, jak i stworzyć grupę opartą na współpracy i podobnej motywacji. Trenerzy w prosty, przystępny sposób tłumaczą zagadnienia, a także prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.
Szkoła Kodowania daje możliwość nabycia umiejętności w ramach technologii Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Zajęcia potrwają do połowy czerwca 2023 i będą odbywać się w dwóch trybach:
· Zajęcia stacjonarne w Warszawie (tylko część spotkań online) – spotkania 2 razy w tygodniu popołudniami i w wybrane weekendy.
· Dodatkowo, specjalnie dla osób z 65 powiatów, w których działają Pracownie Orange wspierane przez fundację powstała Szkoła Kodowania Online. Sprawdź, czy powiat, w którym mieszkasz, jest na liście: www.szkolakodowania.com
Nabór zgłoszeń na kursy w obu tych trybach trwa do 15 listopada 2022. Kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacyjnego. Więcej informacji o kryteriach oraz regulamin można znaleźć na www.szkolakodowania.com . Liczba miejsc jest ograniczona, zatem zachęcamy do przesłania zgłoszenia jak najszybciej.
Partnerami projektu są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa.
Szansa na lepszą przyszłość – Orange Digital Center
Orange Digital Center w Polsce łączy trzy programy Fundacji Orange: wyżej przedstawioną Szkołę Kodowania, a także FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła dla osób w różnym wieku oraz Pracownie Orange – multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online.
[1] Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021” https://media.pracuj.pl/146613-rynek-pracy-specjalistow-h1-2021-rozpedzona-rekrutacja
Nadesłał:
ewakowalska
|