Opera przedstawia Opera One


Opera przedstawia Opera One
2023-04-27
Nowa koncepcja modułowego designu wprowadza bardziej płynną nawigację opartą na wielowątkowości (multithreadingu) w interfejsie przeglądarki. Opera One automatycznie układa karty w Tab Islands w oparciu o kontekstu przeglądania.
Przeczytaj również:
Opera przedstawia Opera One, wczesną wersję całkowicie przeprojektowanej przeglądarki, która ma zastąpić flagową Operę na Windows, MacOS i Linux. Oparta na koncepcji modułowego designu (Modular Design) Opera One zmienia sposób interakcji z przeglądarką, zapewniając płynną nawigację, która jest bardziej intuicyjna dla użytkownika. Nowa Opera staje się również pierwszą z liczących się przeglądarek opartych na Chromium z tzw. Multithreaded Compositor, który ożywia interfejs użytkownika jak nigdy dotąd. Opera One wprowadza również Tab Islands, nowy, bardziej intuicyjny sposób interakcji z wieloma kartami i zarządzania nimi. Ta wiadomość pojawia się zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu pierwszych funkcji opartych na generatywnej sztucznej inteligencji, w tym AI Prompts, a także dostępu do ChatGPT i ChatSonic na pasku bocznym.

Pierwsza implementacja Modular Design

Opera ma długą historię wprowadzania innowacji, aby sprostać zmieniającym się potrzebom swoich użytkowników, a także ewolucji internetu. Opera One została zaprojektowana w oparciu o koncepcję Modular Design, modułowego designu. Nowy design, prezentowany dziś design pozwoli Operze budować mocniejszą i bogatszą w funkcje przeglądarkę, która będzie gotowa na internet przyszłości oparty na generatywnej sztucznej inteligencji. Przeglądarka Opera rozpoczyna tym samym swoją metamorfozę w kierunku narzędzia, które będzie dynamicznie dostosowywać się do potrzeb użytkownika, wysuwając na pierwszy plan tylko najważniejsze dla niego funkcje. Odpowiednie moduły w ramach Opery One automatycznie dostosują się do potrzeb użytkownika  w zależności od kontekstu, zapewniając mu bardziej płynne przeglądanie.

W przeciwieństwie do dodawania coraz większej liczby funkcji, każdy element w Operze One został dokładnie oceniony pod kątem tego czy jest potrzebny i użyteczny. W rezultacie przeglądarka zyskała czystszy i bardziej uporządkowany interfejs z dużą ilością przestrzeni na przyszłe funkcje oraz rozszerzenia oparte na sztucznej inteligencji, zarówno na pasku bocznym przeglądarki, jak i w pasku adresowym. W Operze One, ChatGPT, ChatSonic i nowa funkcja AI Prompts są domyślnie włączone.

Oprócz stworzenia miejsca dla istniejących funkcji generatywnej sztucznej inteligencji, nowy design kładzie również podwaliny pod usługi AI, które Opera planuje zaprezentować w przyszłości.

Multithreaded Compositor zapewni super płynne działanie interfejsu użytkownika

Siła sieci stale rośnie, umożliwiając skomplikowane operacje graficzne na stronach internetowych bez zakłóceń przez inne procesy. W Operze One wprowadzono podobny mechanizm do interfejsu użytkownika przeglądarki, wdrażając nowy (Multithreaded Compositor), aby zapewnić szybszą i płynniejszą warstwę interfejsu użytkownika. Dzięki kompozytorowi Opera One jest pierwszą z głównych przeglądarek opartych na Chromium, która ożywia swój interfejs jak nigdy dotąd. W połączeniu z nowym modułowym designem nowa architektura przeglądarki umożliwia wdrażanie nowych funkcji i pozwala Operze wyróżniać się na tle innych przeglądarek opartych na Chromium. Jedną z nowych funkcji, które są możliwe dzięki ulepszonej architekturze przeglądarki, są Tab Islands

Tab Islands: nowy, intuicyjny sposób interakcji z kartami

Tab Islands to nowa funkcja, która zapewnia płynne i intuicyjne działanie, stworzona dla użytkowników korzystających z wielu kart jednocześnie. Zdaniem ekspertów, istniejący układ kart w przeglądarkach utrudnia przeskakiwanie pomiędzy zadaniami. Co więcej, zgodnie z badaniami Opery, większość użytkowników czuje się przytłoczona bałaganem w swoich kartach i życzyłaby sobie, aby przeglądarki internetowe robiły więcej, aby pomóc im tej kwestii.

Nowe Tab Islands w Operze One stanowią odpowiedź na to wyzwanie. Tab Islands to nowy sposób intuicyjnego łączenia kart które są ze sobą powiązane kontekstowo — bez zmuszania użytkowników do zmiany nawyków. Szukasz najlepszej restauracji na lunch. Karty z menu, lokalizacjami i szczegółami restauracji otworzą się na dedykowanej wyspie. A może masz kilka dokumentów Google, których używasz w pracy? One też mogą dostać własną Tab Island. Podczas przeglądania i tworzenia kolejnych Tab Islands można łatwo rozróżnić tematy, na których się koncentrowało, i przełączać się między nimi. W nowej, wymyślonej na nowo wersji Opery, Tab Islands są pierwszym przejawem modułowego designu: są wyraźnie widoczne w interfejsie przeglądarki, oznaczone osobnymi kolorami i wyraźnymi rozgraniczeniami.

Tab Islands to naturalny sposób organizowania kart w grupy kontekstowe bez zakłócania pracy. Ułatwiają przechowywanie powiązanych ze sobą kart w grupach, które można otwierać i zwijać w razie potrzeby. Przeglądanie staje się bardziej  wydajne, przyjemniejsze i płynniejsze — mówi Joanna Czajka, Product Director w Opera.

Tab Islands są tworzone automatycznie, aby grupować karty w tym samym kontekście przeglądania. Otwarte strony internetowe można również zebrać w wyspę, naciskając przycisk CTRL/Command i klikając te, które chcesz grupować, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy, aby utworzyć wyspę kart. Można je również przenosić, przeciągając i upuszczając między wyspami. Możliwe jest także dodanie do istniejącej Tab Island, przeciągając i upuszczając lub naciskając mały przycisk plusa z boku wyspy.

Popularne funkcje AI na pasku bocznym

Aktualizacje Opery z początku 2023 r., które obejmowały dodanie funkcji generatywnej sztucznej inteligencji do przeglądarki, utorowały drogę dla tej nowej, przeprojektowanej przeglądarki. W przyszłości Opera stanie się w pełni modułowa, dzięki czemu interfejs przeglądarki stanie się bardziej intuicyjny i funkcjonalny.

Opera One to pierwszy etap nowego inteligentnego, modułowego designu w Operze. To początek nowego procesu innowacji, który obejmie również własny silnik AI Opery. Tę innowację wprowadzimy w nadchodzących miesiącach. Sieć właśnie stała się inteligentniejsza i szybsza dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Dzięki Operze One jesteśmy gotowi przewodzić tej zmianie — dodaje Joanna Czajka.


Nadesłał:

Parol PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl