Największy wpływ na rynek IT ma automatyzacja


2019-10-02
W jakim kierunku zmienia się rynek IT i jakie niesie to konsekwencje dla programistów – opowiada Maciej Kabaciński, Dyrektor Pionu HR w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR oraz w tworzeniu specjalistycznych aplikacji do konkretnych zastosowań w biznesie.

Najlepszym przykładem na to, jak zmienia się rynek IT i oczekiwania z nim związane jest zupełnie bezobsługowy lub inaczej – całkowicie samoobsługowy sklep, który został niedawno otwarty w Poznaniu. Nie pracują w nim ludzie, wszystkie ich dotychczasowe zadania zostały zautomatyzowane. Świat zmierza ku automatyzacji i jest to trend, który raczej się już nie odwróci. Sztuczna inteligencja coraz silniej zaznacza swoją obecność w naszej codzienności, choć często zupełnie tego nie zauważamy. A to dlatego, że w IT obecnie ogromną wagę przywiązuje się do user experience (UX), zakładając, że narzędzia powinny być intuicyjne w obsłudze. To ważne tym bardziej, że gros czynności wykonujemy obecnie na niewielkich wyświetlaczach smartfonów, więc interfejsy programów i aplikacji powinny być dostosowane przede wszystkim do urządzeń mobilnych.

Przeczytaj również:

Wbrew pozorom ma to znaczenie nie tylko w przypadku aplikacji, z których korzystamy prywatnie. Także rozwiązania dla biznesu muszą być dostosowane do oczekiwań rynku. Boty obsługują dziś również niektóre zadania związane z HR, np. przyjmują zgłoszenia od pracowników, wnioski o urlop, udzielają informacji o saldzie urlopu itd. Podobnie jak te wykorzystywane w mediach społecznościowych – mają za zadanie prowadzić dialog z pracownikiem i… ułatwić mu uzyskanie informacji.

Zmiany na rynku IT wiążą się oczywiście z nowymi wymaganiami, jakie stawiane są wobec programistów czy konsultantów SAP. Oprócz twardych kompetencji liczą się coraz bardziej także miękkie umiejętności, które pozwalają lepiej określić oczekiwania rynku i użytkowników, tworzyć odpowiednie koncepcje, a następnie przekładać je na praktyczne rozwiązania w duchu UX. A to wpływa na coraz ściślejszą specjalizację – dziś programista musi więc być jednocześnie specjalistą w tym obszarze biznesowym, dla którego pisze programy.

Zawód programisty wciąż zaliczany jest do tzw. zawodów przyszłości. Oznacza to, że nie ma żadnych problemów ze znalezieniem ciekawej pracy w tym zawodzie. Przeciwnie – pracodawcy walczą o dobrych programistów.

Jednak dobry programista dziś to taki, który nieustannie się rozwija, w tempie dorównującym dynamice zmian w obszarze IT. A to oznacza, że musi szybko przyswajać wiedzę.Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl