FMWhasapp: szkodliwy kod rozprzestrzeniany poprzez nieoficjalną modyfikację komunikatora


FMWhasapp: szkodliwy kod rozprzestrzeniany poprzez nieoficjalną modyfikację komunikatora
2021-08-24
Badacze z firmy Kaspersky wykryli FMWhasapp – szkodliwą wersję popularnej, nieoficjalnej modyfikacji dla komunikatora WhatsApp.

Rozprzestrzenia ona trojana mobilnego Triada, który pobiera inne szkodliwe narzędzia, wyświetla uciążliwe reklamy, dodaje użytkowników do płatnych subskrypcji i przechwytuje wiadomości SMS.

WhatsApp jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, jednak nie wszyscy są zadowoleni z dostępnych w nim funkcji. Dlatego w pogoni za najbardziej optymalną wersją użytkownicy decydują się czasami na zainstalowanie tzw. modów, które oferują więcej opcji w porównaniu z wersją oficjalną, jak np. wybór dynamicznych szablonów czy możliwość czytania usuniętych wiadomości.

Twórcy takich modyfikacji często umieszczają w nich różne reklamy, aby czerpać zyski ze swojej pracy. Niestety znajdują się wśród nich również oszuści, którzy poprzez reklamy rozprzestrzeniają szkodliwy kod. Przykładem jest modyfikacja FMWhasapp w wersji 16.80.0, która zawiera mobilnego trojana Triada oraz bibliotekę reklam.

W niebezpiecznej wersji moda FMWhatsapp trojan Triada stanowi pośrednika. Najpierw zbiera dane dotyczące urządzenia mobilnego, a następnie, na polecenie swojego właściciela, pobiera na telefon dalsze trojany. Mogą one samodzielnie uruchamiać reklamy, zapisywać ofiarę do płatnych usług subskrypcyjnych, a nawet logować się na konto WhatsAppa, przechwytując wiadomość SMS w celu potwierdzenia logowania. Tym samym urządzenie może zostać wykorzystane do nielegalnej aktywności.

Użytkownikom trudno jest rozpoznać potencjalne zagrożenie, ponieważ modyfikacja zasadniczo robi to, co powinna – dostarcza dodatkowe funkcje. Zauważyliśmy, że cyberprzestępcy zaczęli rozprzestrzeniać szkodliwe pliki za pośrednictwem bloków reklamowych w takich aplikacjach. Dlatego zalecamy wykorzystywanie wyłącznie komunikatorów pobieranych z oficjalnych źródeł. Mogą nie mieć niektórych dodatkowych funkcji, ale z pewnością nie zainstalują na smartfonie szkodliwego oprogramowania – powiedział Igor Gołowin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Rozwiązania firmy Kaspersky wykrywają szkodliwą modyfikację FMWhatsapp jako Trojan.AndroidOS.Triada.ef. 

Szczegóły techniczne dotyczące omawianego zagrożenia są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/Ey7VY.

Porady bezpieczeństwa

W celu zachowania bezpieczeństwa eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:

·        Instaluj aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów oraz zaufanych źródeł.

·        Sprawdzaj, jakie uprawnienia przyznajesz zainstalowanym aplikacjom niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne.

·        Zainstaluj na swoim smartfonie niezawodne oprogramowanie antywirusowe, takie jak Kaspersky Internet Security for Android, które wykryje i powstrzyma potencjalne zagrożenia.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła. Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosciNadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl