User Experience a User Interface - podobieństwa i różnice


User Experience a User Interface - podobieństwa i różnice
2018-06-29
Choć User Experience i User Interface brzmią podobnie zarówno w angielskiej, jak i polskiej nazwie, a nawet w skrócie, w rzeczywistości częściowo się od siebie różnią. Oba te terminy dotyczą interakcji użytkownika z producentem – poniżej przedstawiamy różnice i podobieństwa.

Dobrze rozegrana strona internetowa

Tworzone obecnie strony internetowe nie mogą być dziełem przypadku. To właśnie przy pomocy stron internetowych można wykreować swój wizerunek i dotrzeć do ogromnego grona odbiorców. To od nas zależy, jak i przez kogo zostaniemy odebrani w sieci. Nie sposób przecenić siłę Internetu i z tego samego powodu nie sposób jest przecenić umiejętności specjalistów pracujących nad ich efektywnym działaniem. Aby strona internetowa była atrakcyjna i łatwa w użyciu dla odbiorcy, jej twórca musi wziąć pod uwagę dwie bardzo ważne rzeczy: User Experience i User Interface.

Przeczytaj również:

UX, czyli User Experience

Jeśli ktoś zna język angielski, to na pewno po zetknięciu się z tym terminem na swój sposób zaczyna go rozumieć. User Experience to bowiem nic innego jak doświadczenie użytkownika. Pod tym hasłem kryją się wszystkie odczucia osoby, która spotyka się z danym produktem, korzysta z niego i wyrabia sobie na jego temat opinię. Korzystając z User Experience można określić mocne i słabsze strony produktu, a później wykorzystać tę wiedzę i zmodyfikować ten produkt w taki sposób, by użytkownik był zadowolony z jego użytkowania.

UI, czyli User Interface

Ta nazwa jest nieco mniej intuicyjna. Odnosi się do tej części produktu, która odpowiada za bezpośrednie oddziaływanie na użytkownika. Kiedy tym produktem jest strona internetowa, na User Interface składa się wszystko to, co użytkownik widzi, czyli rozmieszczenie poszczególnych elementów na pulpicie, jej design, menu, grafiki itd., czyli ogólny wygląd strony. Osoba zajmująca się UI ma za zadanie dopilnować, by – w przypadku stron internetowych – były one przejrzyste i aby korzystający z nich użytkownik nie miał problemu ze znalezieniem tego, czego szuka. Przy tworzeniu strony internetowej warto skorzystać z pomocy specjalistów np. https://smartbees.pl/uslugi/strony-internetowe. Mamy wtedy pewność, że nasza witryna przyciągnie potencjalnych klientów i obserwatorów.

 

UX vs. UI designer – czym się charakteryzują?

Skoro User Experience i User Interface to dwie różne rzeczy, muszą się nimi zajmować różni specjaliści. Nie dotyczy to nawet samej wizji, ale również twardych umiejętności designera. Do tworzenia UX i UI potrzebna jest bowiem znajomość odpowiedniego oprogramowania. I tak UI designer musi bezproblemowo poruszać się w programach graficznych (Adobe Photoshop, GIMP) i posiadać umiejętność pisania kodu w HTML5, CSS3 i JavaScript. Jeśli do tego UI designer jest kreatywny i może pochwalić się talentem plastycznym, to z pewnością odniesie sukces w swoim fachu.

UX designer, który pozostaje w ciągłym kontakcie z potencjalnym odbiorcą produktu, powinien cechować się ogromną intuicją. Oprócz tego, że musi biegle poruszać się w takich programach jak Axure czy Pixate, powinien mieć też minimalną wiedzę na temat tego, czym zajmuje się UI designer. Ostatecznie bowiem to UX designer określa, czy odbiorcy odpowiada produkt.Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl