Co to jest AX?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Co to jest AX?
2018-03-05
W ciągu niemal dwóch dekad od czasu wprowadzenia pierwszych standardów bezprzewodowych 802.11, pojawiło się pięć kolejnych. Z każdym nowym standardem, prezentowane były coraz to szybsze prędkości WiFi. Teraz nadchodzi najnowszy - 802.11ax.

Zwiększenie prędkości i pojemności

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś podłączyć się do WiFi na koncercie lub na lotnisku, z pewnością jesteś świadomy ograniczeń sieci w tak gęstym otoczeniu. Zasadniczo, nadmiar użytkowników, którzy próbują pobierać sygnał bezprzewodowy, powoduje jednocześnie zbyt duże obciążenie sieci, co powoduje obniżenie wydajności i niestabilność sygnału. 11AX rozwiązuje ten problem, oferując lepszy system do trasowania danych tam, gdzie jest to konieczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Głównym celem poprzednich standardów bezprzewodowych było osiągnięcie najwyższej teoretycznej prędkości. Opierając się na najnowszym - 802.11ac, który poszerzył możliwości wielu anten poprzez wielokrotne wprowadzanie sygnałów wejściowych oraz wyprowadzanie tych wyjściowych (MIMO), 11AX nadal dzieli pasmo częstotliwości na wiele kanałów przy użyciu technologii o nazwie OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Przez to 11AX potrafi znacznie zwiększyć prędkość sieci bezprzewodowej i lepiej zarządzać jej przepustowością, szczególnie przy dużym natężeniu ruchu i nakładających się sieciach.

Jak szybki jest 11AX?

Mówiąc prościej, maksymalna prędkość pojedynczego strumienia 802.11ac to około 866 Mb/s, podczas gdy pojedynczy strumień 802.11ax to 1,2 Gb/s. Oznacza to strumieniowanie wideo Ultra-HD 4K z zerowym opóźnieniem, pobieranie całych pakietów oprogramowania w mgnieniu oka i integrację całej rodziny inteligentnych urządzeń.

Prędkości, które można uzyskać, zależą oczywiście od sieci i sprzętu, który wykorzystuje.  Duża, profesjonalna sieć w potężnej korporacji, która ma już potężny sygnał - będzie oczywiście wykazywać znacznie większe prędkości niż sieci zwykle spotykane w mniej gęstych środowiskach mieszkalnych lub małych firmach. Tak czy inaczej, zauważalny będzie  około czterokrotny wzrost bieżącego sygnału, co oznacza znaczne zwiększenie całkowitej pojemności sieci.

Dolna granica prędkości? Oprócz poprawy wydajności i zasięgu, 11AX został zaprojektowany w celu zwiększenia pojemności pasm 2,4 GHz i 5 GHz w różnych środowiskach - od domów po szkoły, firmy, lotniska, stadiony i wiele innych. Nie ma najmniejszego znaczenia, od którego z nich zaczniesz. Połączenie czterokrotnie przewyższające aktualną prędkość spowoduje zauważalną różnicę w korzystaniu z Internetu.

Jak wydajny jest 11AX?

Prędkość nie jest jedynym istotnym czynnikiem. 11AX koncentruje się również na implementacji mechanizmów, które zapewniają spójny i niezawodny strumień danych dla większej liczby użytkowników. Oznacza to wzrost wydajności i utrzymywanie połączeń nawet w przypadku dużego natężenia ruchu sieciowego. Kluczową kwestią jest to, że adresy 11AX są zakłócane, ponieważ coraz więcej urządzeń łączy się w gęsto zaludnionych obszarach, powodując przeciążenia i spowolnienie sieci. Użytkownicy mogą doświadczać interferencji międzykanałowej, pogorszenia wydajności i braku oczekiwanych korzyści z szerszych kanałów. Standard 11AX działa zarówno w częstotliwości 2,4, jak i 5 GHz, zachowując istniejące przepustowości kanałów i określając priorytet pojemności sieci oraz sposób przesyłania danych do wielu urządzeń.

11AX wspiera także ortogonalną wielokrotność dostępu z podziałem częstotliwości (OFDMA) - technologię stworzoną do poprawy przepustowości mobilnych sieci LTE. W jej obecnym zastosowaniu, za każdym razem, kiedy router wysyła informację do urządzenia, wykorzystuje całą szerokość pasma w kanale, niezależnie od rodzaju danych lub ilości informacji, które są aktywnie przesyłane. Dzięki OFDMA kanały te można podzielić, co zwiększa ilość danych, które można jednocześnie wysyłać i odbierać. Dodatkowo, nowy standard 802.11ax pozwala zaplanować czasy “wybudzenia”, kiedy komunikacja jest dozwolona (co zmniejsza obciążenie mocy). 11AX obsługuje nie tylko kodowanie 1024QAM, pozwalające na przesyłanie większej ilości bitów informacji na symbol (lub puls), ale także długie symbole OFDM dla większej przepustowości kanału i mniejszej interferencji.

Funkcje i zalety 11AX

Większość użytkowników Wi-Fi rozumie, że wiele podłączonych urządzeń obciąża sieć, powodując wąskie gardła, spowolnienia, buforowanie i awarie. Nowy standard, zwany także High-Efficiency Wireless (HEW), zapewnia kolejny poziom zarządzania Wi-Fi, ale jak wygląda w porównaniu do swoich poprzedników i w jaki sposób będzie dostarczać Wi-Fi przyszłości? Standard obejmuje następujące kluczowe funkcje:

  •  Zgodność wsteczna z poprzednimi standardami bezprzewodowymi (802.11a/b/g/n/ac)
  •  Operacja na pasmach 5 GHz i 2,4 GHz jednocześnie (zamiast jednego lub drugiego, jak w poprzednich standardach).
  •  Szerokość kanału 2/5/10 MHz dla zakresów szerszych niż 20 MHz.
  •  Zwiększona przepustowość i wydajność:
    •  1,5 raza szybszy niż 802.11ac
    •  Do 3,8 raza szybszy niż 2,4 GHz w 802.11n
    •  Większa przepustowość na zewnętrznych obiektach o dużej gęstości (np. na stadionach sportowych) lub w pomieszczeniach (kino)
    •  Do 8 razy szybszy od urządzeń bez MU-MIMO, dzięki zastosowaniu łącz górnego i dolnego (DL/UL) MU-MIMO
  •  O 20% więcej czasu antenowego z routera, co oznacza, że można przesłać więcej danych.
  •  Poprawiony przepływ ruchu i dostęp do kanału.
  •  Lepsze zarządzanie energią dla dłuższej żywotności baterii.
  •  Kolorowanie BSS - innymi słowy, każdej sieci w lokalizacji wielowierszowej przypisuje się kolor, dzięki czemu łatwiej ją rozróżnić - oznacza to,że każdy punkt dostępowy może uniknąć zakłóceń, gdy zobaczą one swoje punkty dostępowe w różnych kolorach.

Wprowadzanie go w życie

W związku z tym, że 11AX poprawia średnią przepustowość danych na użytkownika jest najlepszy dla środowisk o wysokiej gęstości, takich jak apartamenty, mieszkania, budynki wielorodzinne i kampusy. Gdy urządzenia wielu użytkowników są podłączone do tej samej sieci, muszą konkurować o dostępne zasoby i przesyłać dane sekwencyjnie, po jednym naraz. Dzięki 11AX wiele urządzeń może równocześnie przesyłać dane przy użyciu tej samej częstotliwości radiowej i tej samej sieci.

Jeśli chodzi o 11AX, nie jest to tylko zwiększanie prędkości samej sieci. Standard ten poprawia wydajność i rozwiązuje problemy wywołane przepełnieniem i przeciążeniem sieci Wi-Fi. Jeśli Twoje połączenie już teraz wydaje się być wolne nawet, jeżeli wiesz, że jest wystarczające, 11AX może okazać się krytyczną aktualizacją.

Nadesłał:

Barbara Trepka

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl